O rasie


Stara rycina  - rottweiler przy pracy

Rasa ta ,obecnie należąca do najpopularniejszych na świecie, szczyci się bardzo starym rodowodem .Jej protoplastą są  rzymskie molosy pochodzące od mastifów himalajskich ,a do Europy zawędrowały wraz z Aleksandrem Wielkim.

Na tereny dzisiejszych Niemiec rottweilery przbyły w 74.r.n.e.wraz z XI Legionem rzymskim i tam pozostały. Używano ich do różnych zadań: ochrony dobytku ,obrony właścicieli podczas podróży, ciągnięcia wózków z mlekiem i mięsem, potocznie nazywano je wtedy rottweiler metzgerhund - pies rzeżnika z Rottweil.

Pierwszy raz rottweiler został pokazany na wystawie w Heilbrom w 1882 r., a w 1901 r.opublikowano wzorzec rasy.Klub miłośników rottweilera powstałw Niemczech w 1907r. W Polsce psy tej rasy pojawiły się w latach 60-tych z NRD, Czechosłowacji ,ZSRR ,Węgier potem z Holandii ,Belgii,  Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W 1907 roku w Niemczech rottweiler został uznany za psa policyjnego !!

Dawny typ głowyWzorzec :  
Grupa : 2 ,molosy
Wzrost: pies  61 - 68 cm  , suka 56 - 63 cm
Waga:  pies około 50kg  , suka około 42 kg
Tułów:  grzbiet mocny i zwarty ,obszerna klatka piersiowa, lędzwie krótkie, zad krótki silny
Ogon: kopiowany lub długi ,w większości krajów wymagany długi ,psy z kopiowanym ogonem nie moga być pokazywane na wystawach / w Polsce dowolność /
Głowa: masywna, osadzona na potężnej, dobrze umięśnionej szyi bez podgardla. Stop dobrze zaznaczony. Kufa ani za długa ani za krótka  w porównaniu z czaszką. Wargi czarne,dziąsła jak najciemniejsze. Szczęki mocne, szerokie .Uzębienie kompletne. Zgryz nożycowy.
Oczy: średniej wielkości, jak najciemniejsze

Uszy: średniej wielkości, trójkątne, osadzone wysoko optycznie Piękna głowa suki -  IRMAposzerzają głowę.
Szata: średniej długości, przylegająca do ciała z podszerstkiem nie wystającym poza włos okrywowy. Umaszczenie tylko czarne podpalane.

Wady dyskwalifikujące :
- wnętrostwo
- brak wyczuwalnego jądra
- przodozgryz lub tyłozgryz
- braki w uzębieniu
- białe plamy
- wywinięcie lub podwinięcie powieki
- włos długi falisty
- zbyt jasne oko
- wzrost niezgodny ze wzorcem
- charakter bojazliwy lub agresywny

Doskonała sylwetka - JUBEL v.Raubritter